Bobule arónie

Bobule arónie sú skutočnou superpotravinou a poskytujú veľa dôležitých živín. Vo východnej Európe je arónia populárna už viac ako 50 rokov, zatiaľ čo u nás sa do väčšej pozornosti dostáva až v posledných rokoch. Čím sú však malé bobuľky také výnimočné a ako ich najlepšie spracovať? 

Bobule - plody arónie

Príchuť bobúľ arónie

Má jemne kyslú až kyslú chuť. Ak bobule na pár týždňov zamrazíte na -17 °C, chutia jemnejšie.

Pestovanie bobúľ arónie

Rastina arónia je veľmi robustná a darí sa jej aj v chladnom podnebí. Čím je lokalita slnečnejšia, tým lepšie. Darí sa jej v nížinách aj v horských oblastiach.

Kvety a plody

V máji majú kríky arónie biele kvety pripomínajúce kvety jablone. Od augusta bobule arónie dozrievajú a zbierajú sa tmavofialové bobule arónie.

História bobúľ arónie

Bobule arónie pochádzajú z východnej časti Severnej Ameriky. Na dnešnej hranici medzi Kanadou a USA už domorodci oceňovali tieto skvelé a zdravé plody. Nakoniec, koncom 19. storočia, ruský botanik Ivan W. Mičurin (1855-1935) priniesol bobule arónie do Ruska a východnej Európy. Keďže arónii sa darí aj v drsných klimatických podmienkach a v širokej škále pôd, Michurin vyšľachtil veľkoplodé odrody s vysokou úrodou.

V bývalom Sovietskom zväze čoskoro vznikli prvé pestovateľské oblasti. Bobule arónie sa dostali z východnej Európy do bývalej NDR v 70. rokoch minulého storočia. Arónia sa tam používala najmä ako rastlinné farbivo v potravinárskom priemysle, no po páde Berlínskeho múru záujem o robustnú rastlinu opadol. Až v polovici roku 2000 opäť nadobudla význam a teraz je veľmi populárna ako tzv. superpotravina. V Nemecku, Rakúsku a ďalších európskych krajinách sú v súčasnosti stále väčšie pestovateľské plochy. Naše produkty z arónie sú zdravé, chutné a úžasne rozmanité.

Spracovanie bobúľ arónie

 

Naše produkty z bobúľ arónie

Šťava z arónie

Naša obzvlášť jemná šťava z arónie v kvalite Demeter je priama šťava. Svoju mimoriadne jemnú chuť získava tým, že bobule sú po zbere zmrazené na -17 °C na niekoľko týždňov, kým sa lisujú a plnia do fliaš ako šťava. Používame iba prírodné zložky, t.j. nič neubúda a nič sa nepridáva. Tento skutočne prírodný produkt si môžete kúpiť v 750 ml fľaši. Vychutnajte si našu šťavu buď čistú, zriedenú vodou alebo do čaju. Chutná, jemná a zdravá!

Čas zberu arónie začína v auguste, t.j. koncom leta. Bobule sa dajú ľahko zberať, vďaka čomu je zber veľmi príjemný. Keďže vtákom veľmi chutia, určite by ste sa mali poponáhľať, aby ste neprišli o príliš veľkú úrodu

Rastlina arónia narastie za rok 10 až 20 centimetrov, preto je dôležité pri viacerých kríkoch dodržať vzdialenosť výsadby 40 až 50 centimetrov. Po výsadbe treba sadenicu poriadne zaliať. To je potrebné aj v horúcich letných dňoch. V opačnom prípade sú dostatočné iba zrážky

Arónia obsahuje kyselinu kyanovodíkovú, ale môže sa konzumovať surová ale s mierou. Chutí však veľmi kyslo a teda nie každému. Zásadne odporúčame konzumovať spracované bobule, ktoré majú nižší obsah kyseliny kyanovodíkovej a majú jemnejšiu chuť. Ponúkame vám napr. jemnú šťavu z arónie

Arónia chutí kyslo a trpko a mala by sa jesť spracovaná. 

Ak sa stravujete celkovo vyvážene, arónia je veľmi dobrým doplnkom. Arónia patrí medzi superpotraviny, obsahuje veľa vitamínov, minerálov a antioxidantov.